Logowanie

ceneobaner

Ostatnie na forum

2wedkarstwomorskie 1seaangel 3rejswedkarski

Reklama

Koguty- moja pasja.

5u2z

Sandacz (wcześniej sędacz, Stizostedion lucioperca) nazwa ta dotyczy sandacza występującego na wschód od granic Polski, do Uralu a na zachód w Holandii, Francji , na północ w jeziorach Skandynawii.

Sandacz (wcześniej sędacz, Stizostedion lucioperca) nazwa ta dotyczy sandacza występującego na wschód od granic Polski, do Uralu a na zachód w Holandii, Francji , na północ w jeziorach Skandynawii.

Sandaczem zostały zarybione rzeki i jeziora praktycznie całej Europy, również Ameryka ma swojego sandacza - walley. Sandacz to ryba bardzo pospolicie występująca, mimo to w wielu wędkarzach wzbudza emocje, a na samą myśl o tej rybie szybciej biją serca. Liczna rzesza spinningistów oddaje się łowieniu tylko tego gatunku, który mimo ogromu wiedzy na jej temat po dzień dzisiejszy zostawia po sobie nutkę tajemniczości.

5u2z

Rekordowy sandacz wyłowiony z naszych rodzimych wód został poskromiony przez Wacława Bieguna w 1980r, który złowił tą piękną rybę w rzece Nidzie, ryba warzyła 15,6kg przy długości 109cm. Każdemu marzy się taka ryba, ale jak ją skusić? Być może odpowiedź znajdziecie właśnie w tym artykule?

i 20

Kogutomanią zaraziłem się od najmłodszych lat kiedy obserwowałem jak mój brat kręcił koguty wypływał i za każdym razem spływał z pięknymi sandaczami ,szczupakami i okoniami.
Od tamtej pory zawsze podkradałem się do jego pódełka i "pożyczałem" koguty. Na początku sprawdziłem czy to na prawdę taka skuteczna przynęta i okazało się ,że po kilku rzutach mam sandacza;)
Cały czas doskonaliłem swoje umiejętności łowienia kogutem i pewnego dnia doszedłem do wniosku ,że sam połów już mi nie wystarcza-wtedy zabrałem się za kręcenie kogutów;) Pierwszy był kogutem paprochowym -3gramowy i 4cm mały pierzaczek na którego nałowiłem wiele okoni i nie wymiarowych sandaczyków. Z każdym następnym było coraz lepiej .
Kogutem można łowić podobnie jak gumą-z tą różnicą ,że najlepiej wykonywać krótsze i szybsze skoki i obowiązkowe uderzenie o dno ,które w przypadku moich kogutów z kryzą z wiskozy jest bardzo ważne - występuje wtedy "efekt podwianej sukienki", który bardzo kusi każdą drapieżną rybę, a szczególnie sandacza.
Kogut może służyć także do rozpoznania dna - w kryzie zostanie trochę mułu lub kamyczków. Nie znając łowiska możemy łatwiej dostosować przynętę do miejsca połowu.

DSC05586

Kogut jest bardzo intetresującą przynętą i wiele osób używa go łowiąc z pięknymi wynikami sandacze, okonie, szczupaki, pstrągi i wiele innych gatunków ryb. Sądzę, że warto wiedzieć skąd się ów przynęta wzięła. Bez wątpienia miejscem, któremu zawdzięczamy powstanie kogutów jest Śląsk, najbardziej znani i uznani twierdzą, że kogut pojawił się już w latach siedemdziesiątych i pierwszym wędkarzem, który je zastosował na naszych rodzimych wodach był Paweł Ferszer, prezes koła w Piekarach Śląskich. Pan Paweł dostał koguta od wędkarza z USA i wypróbował jego skuteczność. Okazało się, że jest bardzo łowny - sandacze a nawet szczupaki polubiły koguty bardziej niż blaszki. Kolejnymi znanymi postaciami w świecie kogutów są Józef Bajerze, Witold Łukawski, Piotr Wylężałek, Jan Wyderka, Florian Wawrzyniak i Andrzej Olszewski.
Śmiało można powiedzieć, że koguty to przynęta znana w Polsce już od około 40lat. I mimo upływu czasu odpowiednio wykonany kogut jest tajną bronią w pudełkach spinningistów. Koguty wykonywane są z piór siodłowych i szyjnych kogutów, piór marabuta oraz bażanta. Pierwowzory kogutów były wykonywane najczęściej z piór szyjnych koguta oraz kryzy z wiskozy, która
ostatnio została zapomniana i skutecznie wypierana przez chenile, zdania są jednak podzielone, niektórzy nie wyobrażają sobie kogutów bez sukieneczki z wiskozy(ja również ją preferuję)
inni zaś wolą chenile. Nic nie zmieni jednak faktu, że skuteczność koguta, jest ogromna i temu nikt nie może zaprzeczyć. Kiedyś trudniej było o pióra z kogutów specjalnie hodowanych do celów wędkarskich - wykorzystywano zwykłe koguty i zwykłe pióra w naturalnych kolorach ewentualnie barwione na seledynek albo żółty kolor.

DSC05769

Informacje na temat historii koguta zredagowałem na podstawie jednej z lepszych książek o sandaczach jaką miałem okazję czytać-, "Sandacz" Zbigniewa Zalewskiego.

hf8j

Do łowienia sandaczy najczęściej używam kołowrotka Shimano Catana 3000 z przednim hamulcem. Nie będę nikogo zachęcał do tego kołowrotka, ani nikogo do niego nie zniechęcę. Na forach wiele razy czytałem, że ten kołowrotek nie nadaje się nawet na cierniki... Być może, ale ja łowię nim z powodzeniem od dwóch lat sandacze. Zaletą tego kołowrotka jest niewątpliwie precyzyjny hamulec, który spisuje się rewelacyjnie. Nie raz w komentarzach pod wpisami czytałem, że owszem nada się na sandacza, ale łowiąc raz na rok, od razu zaprzeczę ponieważ kto mnie zna ten wie, że nad jeziorem jestem praktycznie codziennie. Do łowienia sandaczy mam 3 wędki. Pierwszą z nich jest Shimano Catana długość BX, M długość 2,10m i cw. 10-30gr. jest to kijek, którego używam często do prowadzenia woblerów i od czasu do czasu kogutów. Ten kij nie ma typowej sandaczowej akcji, ale co ja na to poradzę, że mi pasuje?

2c90

Kolejnym moim kijem jest Mikado Silver Eagle cw 20-40gr. dł 2,40 wędkę dostałem jeszcze w podstawówce, została poddana piekielnie ciężkim testom, które trwały 8 lat! Jest to wędka wyśmienita, jej rzeczywiste osiągnięcia udowodniły mi, że warta jest kilka krotność swojej ceny. Tym kijem wyjmowałem już wszystko: ryby, 1raz kalosz, gałęzie, worki po zanętach, górną część bikini, siatki do ryb itp.. Kij nie był oszczędzany a teraz po skróceniu i małej modyfikacji jest już totalnie przeznaczony pod sandacza i koguty. Kij ma typową sandaczową akcję progresywne ugięcie i szybką akcję szczytową

Ostatnim z moich sandaczowych kijków jest wklejanka okoniowa wygrana w Konkursie - Robinson Tritum Perch Jig 2-10gr dł 2,40 niestety oryginalna szczytówka złamała się i został mi tylko dolnik, szczytówkę dobrałem od Jaxona o ciut większym cw - do 16gram i teraz mam kijek, który spisuje mi się idealnie gdy brania sandaczy są bardzo chimeryczne.

bgak

Gdzie szukać sandaczy? Ważne jest żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie i zrobić selekcje miejscówek. Ja szukam sandaczy w miejscach gdzie jest twarde dno, kamienie, żwir i dużo miejsc gdzie mogą się te ryby schować:
podwodne górki, blaty, wypłycenia gdzie są gałęzie (stąd wzięło się powiedzenie gdzie patyki tam wyniki). 
Utarł się stereotyp mówiący o tym, że sandacze powinno łowić się tylko stukając o dno tyle o ile spisze się to w jeziorach płytkich do 10m głębokości, w jeziorach o głębokości 20-30m ta teoria będzie już mniej skuteczna. Dlaczego? Ponieważ sandacz bytuje i żeruje najczęściej w strefie pełnej wody tj. pelagialu pomiędzy litoralem (płycizna -  bardzo uproszczonym językiem) a profundalem (strefa głębi). Przy łowieniu sandaczy bardo ważne jest żeby obserwować opad i w tępo zaciąć rybę w tym wypadku proponuję użycia plecionki ja używam Daiwa Turnament i Power pro o średnicy 0,14 co daje mi swobodę rzutu i prowadzenia przynęt oraz pozwala mi na walkę z dużymi rybami.

Jakie przynęty proponuje?
Propozycją numer 1 są koguty. Dlaczego? Ponieważ uwielbiam na nie łowići moim zdaniem są najskuteczniejsze. Postaram się pokrótce opisać kilka modeli.

 

Biały Tygrys
37gy

Biały tygrys to mój popisowy kogut -  połączenie elegancji i klasy oraz duża skuteczność to tylko podstawowe cechy tej wyśmienitej przynęty. Biały tygrys pochodzi z rodziny patriotów z biało czerwoną kryzą oraz występuje również w formie z fluo zielonym grzbietem z chenila. Kogut został wyposażony w przepiękne pióra w czarne paski, które są bardzo skuteczne w połowie sandaczy i okoni.

Materiały:

 • limitowana seria piór biało-stalowych pręgowanych
 • kryza z zielonego chenila/biało czerwonej wiskozy
 • nici ozdobne czarna tęcza, złoty
 • nić wiskozowa
 • lakier

Pióra pozyskuję z prywatnych źródeł , są bardzo wysokiej klasy i jakości, bardzo dobrze pracują w wodzie i potrafią kusić naprawdę duże sztuki. Kogut na moim jeziorze Bytyńskim największą skuteczność miał w tym roku w porze wieczornej i w samo południe a w całej karierze tego modelu najlepsze miesiące to czerwiec, sierpień, październik i listopad. Białe tygrysy to przynęty bardzo wdzięczne ponieważ nie tylko cieszą oko Wędkarza, ale również dają bardzo dobre efekty wędkarskie.

 

Klasyk Patriota

l1z1

Materiały:

 • biała wiskoza,
 • czerwona wiskoza,
 • nić ozdobna "czarna tęcza",
 • pióra koguta czarne jarzębiak,
 • pióra puchowe koguta szary i czarny,

Klasyk to kogut na którego złowiłem bardzo dużo różnych ryb począwszy od dorodnych sandaczy przez okonie, szczupaki, kończąc na rybach spokojnego żeru przy połowie na klasyka w wersji mini. Model tego koguta stosuję od samego początku mojej kogutkowej kariery.  Przyznam, że z jego skutecznością nie można nawet dyskutować -  po prostu jest bardzo łowni i kropka. Najlepsze efekty z klasykiem osiągnąłem przy prowadzeniu na podwodnym blacie przy głębokości ?3m w pochmurne i deszczowe dni. Jest to model z którym wiążą się bardzo miłe wspomnienia, na ten model trafiłem pierwszego "wymiarowego hat tricka'a", a kilka lat temu wyłowiłem chyba całe stado wypasionych ciemnych okoni, poza tym jest to przynęta, na którą uczyłem się kogutowania. W moim pudełku znajduje się w miejscu  przynęt ostatniej szansy - takich na, które zawsze i wszędzie mogę liczyć, odczarują nawet bezrybną kałużę.

 

Biała Dama 
foju

Biała dama jest to model bardzo eleganckiego i co najważniejsze szalenie skutecznego koguta. Model ten znany jest w koguciarskim świecie od wielu lat i z każdym rokiem przysparza sobie więcej fanów, są skuteczne szczególnie przy połowie sandaczy o świcie i do południa podczas letniego brzasku i nawet wtedy gdy na jeziorze jest flauta i żadną inną przynętą nie da się wyciągnąć drapieżnika z kryjówki. Białą damę robię w dwóch modelach podstawowych z białą kryzą z wiskozy lub tak jak w patriotach dodaje biało czerwoną kryzę i wykańczam złotą nicią ozdobną przy kryzie co prezentuje się naprawdę kusząco - zwiewny biały duszek opadający w toni skusi nie jednego sandacza i nie tylko...

Kogut ten przynosił mi również brania sumów, niestety za każdym razem przegrane ponieważ używałem zbyt finezyjnego i delikatnego sprzętu, który  nie miał szans na wygraną z wąsiastym przeciwnikiem, warto zaznaczyć, że mówimy tu o wadze dwucyfrowej.

Materiały:

 • białe pióra
 • złota nić ozdobna
 • biała wiskoza
 • czerwona wiskoza
 • nić wiskozowa
 • nić wiodąca

Powiem szczerze, że jednolite połączenie bieli ze złotem daje bardzo ciekawy efekt, który można zauważyć już po tym gdy kogut zamoczy się w wodzie na głębokości około metra, przy średniej przezroczystości wody powstaje bardzo widoczna i ładna łuna przy blasku słońca i być może ta łuna daje dodatkowy dopalacz do skuteczności tej przynęty. Z własnego doświadczenia dodam, że dama spisuje się na moim jeziorze najlepiej przy główkach max 10 gram i podczas wolnego i bardzo wolnego opadu gdy kogut na kilka sekund zawisa w toni następuje wiele ciekawych i gwałtownych brań, więc trzeba być bardzo czujnym ? z tego powodu wielu koguciarzy nie lubi białych dam, ponieważ jak sama nazwa wskazuje white lady wymaga pieszczenia, a co tu dużo kryć -  koguci arze wolą często dość toporne łowienie.

 

Szlachcic

3umtSzlachcic to kogut który jest przedstawicielem rodziny patriotów. Wyposażony jest w piękne ciemno-brązowe pióra, które nadają mu klasy i animuszu, wyglądem ten kogut potrafi przerosnąć wiele innych modeli a i skutecznością nie odbiega od nich, a może nawet ich przerasta. Ten kogut jest bardzo ciekawy i potrafi "zamieszać".

Materiały:

 • Pióra naturalne brązowe od kogutów z limitowanej edycji
 • biała wiskoza
 • czerwona wiskoza
 • nić ozdobna
 • nić wiodąca

W mojej ocenie szlachcic jest najlepszą bronią na szlachetne, mętnookie ryby, którymi niewątpliwie są sandacze. Kogut swój renesans przeżywa w sezonie jesiennym, gdzie po kilku miesiącach odpoczynku po letnich swawolach innych kogutów robi popłoch w wodzie niczym armia husarska dowodzona przez Jana III Sobieskiego. Prawdziwy szlachcic to właśnie ten kogut!

 

Seledynowy Płochacz

2tgrSeledynowy płochacz to kogut, którego historia jest zbliżona do czasów powstania klasyka czyli na początku mojej kariery sandaczowo-kogutowej i w czasie największego rozkwitu jeziora Bytyńskiego. Pamiętam jak dziś gdy schodziłem na stary duży pomost ze skrzynią na rybakówce, gdy inni wędkarze spływali z pięknymi sandaczami. Ja byłem wtedy małym szkrabem, ale już wtedy towarzyszył mi seledynowy płochacz. Jest to model bardzo prosty, swoje korzenie wywodzi z rodziny patriotów, ale delikatnie odskakuje od tradycji mieszając naturalne kolory z zielenią fluo.

Materiały:

 • zielone pióra
 • brązowe pióra tygrys
 • biała wiskoza
 • czerwona wiskoza
 • nić ozdobna
 • nić
 • lakier
 • klej

Ten kogut to model ,który sieje popłoch podczas jesiennych dżdżystych dni gdy w popłochu skacze swoją ciężką główką po dnie i ucieka przed spojrzeniami mętnookich smoków, te jednak nie przepuszczą takiej okazji i uderzają w niego bez opamiętania. Moim zdaniem jest to na prawdę jesienny killer.

 

Kopciuszek

kky7Kogut Kopciuszek to bardzo uroczy model, który swoją elegancją i stonowanym kolorom potrafi wabić naprawdę duże okonie i sandacze. Kopciuszek na pierwszy rzut oka wygląda bardzo niepozornie i delikatnie, ale może właśnie w tym tkwi jego skuteczność, ponieważ są dni w których ryby wcale nie mają ochoty dać się złowić na ciężkie przynęty, w takiej sytuacji idealnie spisuje się Kopciuszek, który wkracza na bal z 6gramową główką i rozpoczyna żniwa wprowadzając w szał i wzbudzając w okoniach i sandaczach rządzę krwi.

 • Materiały:
 • Biało szare pióra
 • Szara wiskoza
 • niebieskie pióro
 • nić ozdobna
 • nić podstawowa
 • klej
 • lakier

Z własnego doświadczenia dodam, że Kopciuszek spisuje się bardzo dobrze w momentach gdy ryby nie mają głównego żeru i finezyjnie trzeba je sprowokować do ataku, uważam również, że jest to kogut bardzo ciekawy ponieważ okonie, które sam łowię na ten model są raczej duże od 25cm w górę, chociaż zdarzają się dni, że łowi się również kilkadziesiąt okoni ?15cm. W każdym razie jest to przynęta, którą darzę sentymentem.


Rzekotka

jx3cRzekotka to model koguta do zadań specjalnych, gdyż wiąże w sobie wszystko co powinna mieć przynęta na sandacze: delikatność, w której drzemie duży zapas drapieżności, którym skusi pięknie wybarwione i duże jesienne garbusy, sandacze i zębiaste szczupaki oraz być może sprowokuje do ataku suma. Połączenie bieli z zielenią spisze się równie dobrze na wiosnę i w początku czerwca gdy szczupaki polują na małe żaby.

 • Materiały:
 • zielone pióra
 • biały lis
 • biała wiskoza
 • czarna tęcza nić ozdobna
 • nić
 • klej i lakier

Ten kogut to przynęta, która potrafi robić to do czego została stworzona - łowić ryby!

 

Reasumując myślę ,że opisałem w miarę czytelny sposób koguty, którymi ja łowię sandacze. Wymyślono tak wiele wabików a jednak ryby potrafią jeszcze zaskakiwać i mimo naszych zmyślnych przynęt po prostu nas ignorują. Jednak to w wędkarstwie jest najciekawsze - przechytrzyć przyrodę.

 

Komentarze   

#1 giaur27 2014-01-28 21:11
Bardzo interesujący artykuł- opisy arcy-ciekawe :-) Dzięki.

Pozdrawiam

You have no rights to post comments

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki..

  Akceptuje pliki cookies z tej strony.
EU Cookie Directive Module Information